SİNEMAYA ASTROLOJİK BAKIŞ

starwars-mars

Güzel sanatların geleneksel altı dalına (resim, heykel, mimari, dans, şiir ve müzik) sonradan Sinema Sanatı da eklendi.Sinemayı 7.sanat olarak adlandıran İtalyan film teorisyeni Canudo Ricciotto.Sanatı kalıba ,sisteme koyan biri hangi burç olabilir.En yakın ihtimal Oğlak olurdu herhalde .Ricciotto da 2 Ocak doğumlu bir Oğlak burcu.

Böylece 7 gezegeni 7 sanata mı eşitledik? Tıpkı 7 nota gibi.Eğer böyle bir eşitleme olsaydı,Mimari ,Saturn olabilirdi. Ama Sinema için ne düşünebilirdik.Neptün olabilirdi ama o 7 gezegen içinde olamaz.Güneş olabilir mi? yoksa sınırları aşan etkisiyle Jupiter mi? Sanat denince Venüs olmadan olmaz ama Sinema eğer bu sanatları içinde barındırıyorsa ve 5.ev sanatçıları gösteriyorsa Güneş olabilirdi belki.

Bugünkü anlamda ilk Sinema Pariste, Lumiere kardeşler tarafından açılmış.Açılış tarihi 28 Aralık 1895.(1) Güneş Oğlak burcundaymış. Oğlak 10.evi yönetir ve 10.ev tanınmayla ilgilidir.Dolayısıyla belki Sinemanın doğuş tarihi kabul edilebilir.Sinemayla ilgili yıldız olan Neptün bu tarihte 16.İkizler burcunda,Orionun parlak yıldızı Rigel ile kavuşumdaymış.Saati kesin olmayan harita aşağıdadır:

sinema

Bu haritayla ilgili ilginç bir bağlantı buldum.Dikkat ederseniz Güneş Oğlakta Ay Boğadadır.Güneş Erkek,Ay Kadın demektir.The American Film Institute (2) en büyük Beyazperde efsanelerini Erkek ve Kadın olarak ikiye ayırmış.Erkek olarak 25 Aralık doğumlu Oğlak burcu Humphrey Bogart ,Kadın olarak 12 Mayıs doğumlu Boğa burcu Katharine Hepburn  birinci sıradalar.Haritadaki diğer kadın sembolü Venüs Akreptedir ve Katharine Hepburn’un Yükseleni de Akreptir.Humphrey Bogart’ın doğum saati belli değil.Eğer yükseleni Yay olsaydı anlamlı olurdu.

Günümüzde teknolojiye rağmen Sinemalar hala ayaktalar.Sinema, Televizyonun çıkmasıyla darbe yese de varlığını sürdürmüş  ancak daha ağır darbeyi internetten yemiştir.Yeni nesil Tv’lerin ekranlarının büyümesi ve internet bağlantılarının olması belki daha kötü darbeler yemesine neden olacak.

Bugün Sinema sektöründe Konu ve Star eksikliği çekilmektedir.İnsanlar Film izleye izleye artık filmin gidişatından filmin sonunu tahmin edebilmekteler.Tvde filmin efekt ve oyuncu kalitesini anladığınızda zapping yapabiliyorsunuz.Senaryo+Yönetmen+Oyuncu seçimi sağlam değilse ilgi kaybı ilk dakikalarda ortaya çıkabiliyor.Bir filmde belkide herşey Yönetmenden başlıyor.

Yönetmen iyi ise -her zaman olmasada-Film de iyidir.Birkaç iyi yönetmen sayabilirim: George Lucas,Steven Spielberg,James Cameron,Peter Jackson.

Yazılanlara göre Gandalf rolü Ian McKellen’den önce Sean Connerye teklif edilmiş ancak o senaryoyu karışık bulup bunu reddetmiş.Gerçekten bu rolü çok iyi canlandırabilirdi. Tabi Ian McKellen de çok iyi canlandırdı. Sean Connery Başak burcudur.Başak burcu temiz tertipli ve düzenli bir burçtur ve hayalle pek alakası yoktur.Güneşi Neptünle kavuşum halinde olmasına rağmen,belki burcu bu harika rolü reddetmesinde etken oldu.Yüzüklerin Efendisi fantastik bir dünyadır ve gerçekle alakası yoktur.Yönetmeni Peter Jackson’ın haritasında Akrepte Güneş ve Neptün kavuşumu vardır ve o, bu muhteşem fantastik  evreni inşa etti.Mesela Harry Potter’in de konusu buna benzer ama onda bu Büyü yoktur.

Star Wars’ın müziklerini besteleyen John Williams’ın Kova Güneşi, George Lucas’ın 10.evindeki Kova Ayı ile kavuşum yapar.Belkide en popüler Soundtrack olan Star Wars Temasının ,Yönetmenin tanınmasında payı büyük olmuştur.Film gösterime girdiğinde John Williams’ın Koç burcundaki Uranüsünün üstünde kavuşan Transit Mars ve Venüs adeta Koçtaki Uranüsün o sarsıcı etkisini teknoloji renkleriyle ortaya çıkardılar.Müziği Uranüs gibi hızlı ,sert,etkileyici elektrik enerjisi gibi birşeydir.Williams’ın Koçtaki Uranüsünün yöneticisi Mars Kovada Güneşle kavuşumdadır.

25 Mayıs 1977 de Star Wars gösterime girdiğinde Mars  Koç burcunda yani yönettiği burçtaydı.. 4 Mayıs, hayranları tarafından,25 Mayıs ise Los Angeles Şehir Meclisi tarafından Star Wars günü ilan edildi.Mars yönettiği burç Koçtayken konusu savaş olan bir filmde,(Bu sözü ilk defa söyleyen Obi-Wan Kenobi’yi canlandıran Koç burcu Alec Guinness,ayrıca onun gençliğini canlandıran Ewan McGregor  da Koçtur ve Darth Vaderi canlandıran Hayden Christensen de Marsı Koçta olan Koç burcudur)”May the force be with you” yani ”Güç seninle olsun” deyiminin popüler olması anlamlı olmuş.-Yani birisinin haritasına baktığınızda Mars Koç  burcundaysa ”Güç seninle” demeniz iyi bir espiri olabilir,bu durumda karanlık taraf, Marsın yönettiği diğer burç,gece burcu Akrepteki Mars oluyor ama gerçekte astrolojide böyle bir şey yok-

(Yazıdaki 6 Video’nunda Film-Soundtrack uyarlamalarını ben yaptım ama Telif Hakkı engeli yüzünden sadece 1 Videoyu Youtube kanalımdan yükleyemedim.)

Diğer bir yönetmen James Cameron ise bugün sinemada hasılat rekorlarını elinde bulundurmaktadır.Avatar ve Titanik yönettiği ve en çok hasılat getiren 1 ve 2 numaralı filmlerdir.James Cameron bir anlamda çıkış filmi olan Terminatorü hem yazmış hem yönetmiştir.Onun Aslandaki Güneşiyle Plutonu kavuşmuştur.Böyle bir filmi hem yazıp hem yönetmesi Astrolojik olarak önemli olmalı.Pluto menfi anlamda yok edici özellik gösterir.Terminator 26 Ekim 1984’te gösterime girdiğinde, Akrepte  Transit Güneş ve Pluton 1 derece farkla kavuşmuşlar.

İlk 3 boyutlu sinema filmi olarak geçen Avatar 10 Aralık 2009 da gösterime (Premiere)girdiğinde Kova burcunda Jüpiter Neptün kavuşumu vardı.Ancak bence bu teknoloji ölü doğdu.Ama Filmin hasılatına etkisi olmuştur mutlaka.Star Wars’ta karakterler sırıtmıyordu, bunda çizgi film mi izliyorsunuz yoksa film izliyorsunuz belli değildi.Matrixin masal versiyonu gibiydi.

Avatar ,Güneşe en yakın yıldız sistemi olan Alfa Centauri’de,astrolojik ismiyle 29.Akrep burcunda ve Centaurus Takımyıldızında yer alan Toliman’da geçer.Burada Pandora hayali bir gezegendir.

Titanik ise aslında başı sonu belli bir tekrar filmidir.Buna rağmen Oscar ödüllerini toplamıştır.Başrollerde George Clooney-Charlize Theron kombinasyonunu düşünseydi belki film daha oturaklı olurdu.Bu biraz Disney versiyonu oldu.Oscar kazanan Titanik filminin Soundtrackı,popülerlik açısından belki Titanikin önüne geçti.Celine Dion’un seslendirdiği  My Heart Will Go On bir anda popüler oldu.Tabi, bu şarkı kimin diyenler ipin ucunda James Horneri buldular.Besteciler çoğunlukla Enstrümental beste yaparlar.Şarkıları ise dışardan alıp monte ederler.Ancak bu filmde Horner öyle yapmamış oturup şarkıyı kendisi bestelemiştir.Hornerin 10. evinde Koç burcu bulunur.Dionda zaten Koç burcudur 10.evinde Koç burcu vardır.İlginç olan Titanik’in 14-15 Nisan gecesi batmış olmasıdır.İkisininde 10 evlerine düşer bu tarih. Horner’in Güneşi Dion’un Aslandaki şans gezegeni Jüpiteriyle kavuşur.Ona nasıl bir şans getirdiğini hep beraber görmüştük.

Onno Tunç uçağının düşmesi sonucu öldüğünde. Türk müziğinin yarısı gitti demişlerdi.Onno Tunç Yay burcuydu ve Yengeç olan Sezen Aksuyla gerçekten güzel eserler ortaya çıkarmışlardı. Ama Onno’nun ölümüyle bu üretkenlik çökmüştü.(Yayla Yengeç ayrımına dair bir tanımlama yapmıştım ,Yazar Günter Grass’a ait sözden yola çıkarak: Yay:“Benim her yere gidesim var, hiçbir yere dönesim yok” Yengeç:“Benim hiçbir yere gidesim yok, heryere dönesim var”)

James Horner 2015 de uçağının düşmesi sonucu ölmüştü.Soundtrackın yarısı gitmedi ama belki yüzde 5 gitti.Yaşları hayli ilerlemiş olan John Williams ve Ennio Morricone de gidince ciddi bir kan kaybı olacak Soundtrackta. 22 Temmuz 2003 de çıkan He’s a Pirateden sonra tek bir Hit Soundtrack çıkaramadılar.Aradan 14 yıl geçti.Ne oldu bu adamlara dediğimde oldu.Yeni besteciler mi gelmiyor,eskiler mi yaşlandılar bilemiyorum.

Horner-Cameron ikilisi tıpkı Williams-Spielberg ikilisi gibiydiler.İkisi de Aslan burcudur. Sinema  denince Aslanları önde görmek mümkündür.Aslan burcu olan Hürriyet yazarı Ahmet Hakan bir kavgayı bile bakın nasıl dramatize etmişti:”Sonra can havliyle ve biraz da Don Corleone’nin vurulma sahnesinde olduğu gibi çok artistik ve çok havalı bir şekilde kendimi karşı kaldırıma attım..”

Sinema oyuncusu olarak Kemal Sunalı biz neden çok sevdik niçin ona güldük.Bunun bir sebebi belki de onun Akrep burcu olması ve Güneşinin Türkiyenin 5. evine düşmesidir.5.ev eğlence,sevgi vs. evi  olduğundan bu tesadüf olmamalı.Onun Güneşi Türkiyenin Natal haritasındaki Akrepteki Venüs ve Jüpiterle kavuşum yapmaktadır.Şahan Gökbakar 22 Ekim 1980 de doğmuş. Kemal Sunal seviyesinde değil ama onun Güneşi de Terazinin 29. derecesi civarı olduğundan 5.evimize düşer.Mesela Charlie Chaplin’in Koç Güneşi de ABD nin natal 5.evine kavuşum yapar.

Astrolojik ilginç benzerlikte Dr Jivago filimindedir.Bu filmin 4 Başrol oyuncusu Koç burcu,biri de Koç yükselendir.Yönetmenide Koç burcudur.Filmin Amerikada gösterime girdiği 22 Aralık 1965’te Güneş Oğlak burcundaymış ve yeni Ay doğmuş.Oğlak Koça göre 10.ev olduğundan bir anda Popüler olmuşlar ve film aylarca gösterimde kalmış.

Yönetmenlerin haritalarında gezinirken Ridley Scott’un haritası ilgimi çekti.Alien Serisinin ilk filmini o yönetmişti.Yani bir anlamda bu kült filmin babasıydı.Diğer hiçbir Alien filmini o yönetmedi.Zaten James Cameron’un yönettiği 2. filmden sonra pek başarılı bölümler gelmedi.Ancak Scott, Prometeusla tekrar yönetmen koltuğuna oturunca adeta Alieni tekrar diriltti.Aşağıda haritası vardır:

ridley_scott.

Dikkat edilirse Uranüs,Neptün,Ay,Venüs,Merkür,Jüpiter düşük durumdadır.Ay düğümleri ters duruyor.Yıldızın düşük gibi ifadelerle saldırabileceğiniz bir hedef tahtası.Ama o yinede başarılı bir insan.Başarılı insanların çoğunda Dominant ya da Exalt gezegen görmek mümkündür.Hani Astrolojik yorumlarda okuruz ya bu yıldız şu burçta zararlıdır diye.Onun haritasına bakınca Yıldızların pek de zararlı olmadığını görüyoruz.-9.evimdeki uğursuz Jüpiterim sağlık açısından Üniversitede ne düş kırıklıkları yaşatmıştı.-

Astrolojide Mars silahları yönetir.Koç ve Akrep burcu kendi evidir.En popüler Kovboylardan Clint Eastwood ve Lee Van Cleef’in Marsı Koçta,Henry Fonda’nın Akrepte,John Wayne’nin Oğlak burcunda yani Exaltmış. Astrologların ellerinde keşke imkan olsaydı da Henry amcam gibi uğursuz yıldızları yok edebilseydi.

Sinema açısından diğer önemli bir insan da Stephen King’dir.Birçok kitabı sinemaya uyarlanmaştır. Aşağıda haritası vardır:

stephen_king.

Bir yazar olarak Başak burcunun iyi bir örneğidir.Eserlerinde Sağlam mantık örgüsüyle bütünlük arzeder.Haritasına baktığımızda Başak burcundaki Güneşi 3.evde tam da iletişim evinde parlamaktadır.Yükselende duran Saturn ve Pluto da eserlerine biraz korku havası katmış gibidir.Saturn 8.evini yönetir ve Aslandaki Saturnün yöneticisi yine Başaktaki Güneştir.Yazdığı eserlerde korku ön plana çıkmıştır.Kuzey ay düğümününde Algol ile kavuşumu ayrı bir renk.Yöneticisi Venüste 3.evde duruyor.

Tepe noktasında Koç burcu vardır ve Mars Yengeçte 12.evdedir. 12. ev hapishane, gizli saklı vb. konulardır.Esaretin Bedeli filmi hapishaneden kaçış öyküsüdür.King’in Mars’ının üstünde durduğu sabit yıldız Procyon’dur. Procyon’un Kadim anlamlarından birinde ”Su Geçidi” tanımı geçer.Bu filmde Tim Robbins su kanalından geçerek özgürlüğüne kavuşur.

Onun yaşayan yazarlar arasında kitapları en çok sinemaya uyarlanan kişi olduğu söylenir. Esaretin Bedeli korku temelli olmasa da onun popüler olan son eseridir ve son dönem film yapıtları içinde en güzel örneklerinden biridir.

Onun en çok etkilendiğim filmlerinden biri Hayvan Mezarlığıdır.Sanırım bunu sinemada izlemiş olmamında etkisi vardır.Hayvan Mezarlığı sinemalarda gösterime girdiği gün ilgimi çekmişti. Sinemaya gidip koltuğa oturanca ilk defa sinema içinde Kedi gördüğümü hatırlıyorum.Perdenin önünde dolaşıyordu.Espiri olsun diye getirilmişti belki.Senaryo gereği Filmdeki Kedi mezarda dirildikten sonra, sahnede dolaşan kedi seyircilerin üstüne sıçrasaydı,yada biri atsaydı,ortalığı birbirine katıp, bağrış çağrışlar arasında kaybolurdu.Karanlıkta tam filme konsantre olmuşken,zaten birisi sizi dürtse sıçrayacağınız bir anda,cırmıkları açılmış, size doğru süzülüveren bir kedi görseniz, sinemada bir daha unutamayacağınız bir an yaşayabilirdiniz. Yavru Kedilerle oynamayı sevsenizde Sinemadaki Filmin  insanı etkilemesi böyle birşey.

aslan

Geçmişte Efsanelere bile konu olan bir Takımyıldız elbetteki Sinema tarafından da kullanılır olacaktır.Bu konuda kuşkusuz öne çıkan Takımyıldız Oriondur.Onun gökyüzünde böyle belirgin olması da ayrıca popülerliğini artırmaktadır.Diğer Takımyıldızları gökte tanımanız kolay değildir.Hele şehir ışıkları altında hayli zordur.

İçinden Orion geçen filmlerden biri Fountain’dir.Efsaneye göre Orta Amerikada eski Maya efsanelerinde Orion Öbür Dünya olarak adlandırılmış.Yani Ruhların gittiği yer:Xibalba. Xibalba yeraltıdır ve Orion’un yıldızları olan Alnitak,Saiph ve Rigelin oluşturduğu üçgenin ortasında olan Orion Bulutsusu’dur.Maya efsanelerinde burası Orionla ilgili bulunmuş.Efsane, Maya kültüründe Mö. 1000 yıllarında çıkmışsa o tarihte bu 3 yıldızın Presesyondan dolayı Boğa burcunda olduğunu varsayabiliriz.Bilindiği gibi Boğa burcu 2.evi yönetir.Kadim astrolojide 2.ve 8.ev Cehennemin kapıları olarak anılırmış.Bu bağlamda Mayaların Orionu öbür dünyaya gidiş yeri olarak adlandırmaları ilginç olabilir.

Fountain filminde Orion Bulutsusu öne çıkarılmış.Ancak gerçekte o kadar parlak değildir.Aşağıdaki Videoda Orionu görebilirsiniz.Fountain 3 farklı zamanda geçtiğinden bölük pörçük bir film olmuştu.

Wikipedia’dan : ”Xibalba bir yer olarak ölümle ilişkilendirilmekteydi ve “Xibalba’nın Efendileri” olarak bilinen on iki tanrı veya hükümdar tarafından hükmedildiğine inanılmaktaydı. Xibalba’nın Efendilerinin ilki Hun-Came (Bir Ölüm) ve Vucub-Came (Yedi Ölüm) idi..” 12 ve 7  sayıları Astrolojik çağrışım taşıyan sayılardır.Mayalar Orion ile Büyük Kozmik Kaplumbağayı bir efsanede anlatmışlar(3) Kadim bir kitap olan Tevrat Eyyüp kıssasında da Orion geçer : “Ülker yıldızlarını bağlayabilir misin? Orion’un bağlarını çözebilir misin?” Şeklinde bir ayet vardır.

Orion kullanılan diğer bir filmde Stargate’dir.Burada Orion Yıldızlara açılan kapının sembolü olarak karşımıza çıkar.Tesadüfen gazetedeki Orion resminin kapının açılması için gerekli sembol olduğu bulunur.Zannedersem gerekli sembolden altıncısıdır.6 Sembol yıldız kümeleridir.Gidilen yer ise başka bir Galaksidir.Ve kapının açılmasıyla uzak bir Gezegene yol açılır.Filmde Dünyaya dönüş sembolü Piramit şeklindedir ve üstünde 3 gezegen vardır.Gelecekte  böyle bir yöntem bulunursa bu konuda Astronomiyle birlikte Astroloji önemli bir bilgi kaynağı olarak ortaya çıkabilir.

Bu yazıyı yazarken,Göbeklitepede bulunan yuvarlak dizilmiş taş sütunlar aynı Stargate’deki gibi yıldız kapıları olabilir mi diye düşündüm. Stargate’deki geçit uydurmaydı.Bizimki ise gerçek olabilir.Taşların üstündeki semboller Takımyıldızları andırıyorlar.Eskiden Piramitlerin üstünde metal kaplamalar varmış.Bunların üstünde de belki birşeyler vardı. Birgün bu taşların Orionla ilgili bir bağlantısı keşfedilirse ve buradaki hikaye tam anlamıyla çözülürse bu konuda bir film çekilebileceğine emin olabilirsiniz. Adını bile buldum : Nevali  ya da Nevali Çori.

Filmin senaryosu da şöyle olabilir:T biçimindeki taşlar insanları temsil ettiğine göre 5.Element filmindeki gibi o taşların herbirine bir insan koyarsınız.Ama o taşın kozmolojisine uygun olanlar.Hepsi dizildiğinde bir tür yıldızsal enerji ortaya çıkar, yuvarlağın ortasında duran 2 taştaki 2 kişi uygun koordinattaki Takımyıldızın içine gönderilir vs. Stargate benzeri bir senaryo işte. Bizimkilere de akıl vereyim dermişim. Stargate’i yazıp yöneten ve Filmin devamını çekeceği yazılan Roland Emmerich’e Göbeklitepeden bahsetsinler.Belki orayı Senaryosuna alır da Turizme katkısı olur.

Filmin sonunda Kurt Russell ‘ın  dediği gibi ,Tekrar Görüşmek Üzere….

9 Mayıs 2017

Charlize- Theron

Celine Dion – My Heart Will Go On

Kaynakça:

1-  http://www.imdb.com/title/tt0000012/trivia

2-  http://www.afi.com/100Years/stars.aspx

3-   The Code of Kings: The Language of Seven Sacred Maya Temples and Tombs . S.211

Reklamlar