FÜZE KRİZİ

aquarius

Gelişen Füze teknolojisi sonucunda,54 yıl önce Küba füze krizi Dünyayı Nükleer felaketin eşiğine getirmişti.Ya da iki devlet büyük bir blöf yapmışlardı.

1962 de Sovyetler Kübaya Füze yerleştirmeye çalışmış bu da Amerikayı nükleer füze tehdidi altında bırakmıştı.Amerikanın hemen dibinde bu denli bir tehdidi Amerika kabul etmemiş ve askeri önlemler almıştı.Hatta savaşı bile göze almıştı ..Tabi bu durum NATO’yu ve dolayısıyla Türkiyeyi de derinden etkilemişti.Çünkü bir anda hedef Türkiye olacaktı.Bunun Astrolojik yansımaları da mutlaka olacaktı.

Türkiyenin nükleer silahlarla teması ilk defa 1959 yılında oldu diyebiliriz. Türkiye Natoya girdikten sonra Natonun gereklerini yerine getirmeye başlamasıyla Amerika ile topraklarına Nükleer silahların yerleştirilmesi anlaşması yaptı.

”28 Ekim 1959’da ABD ile uyum mektubu imzalayan Türkiye ,15 Jüpiter füzesinin Türkiye’ye üslenmesini kabul etti”(1)Bu tarihte TGüneş ,TMars ve TNeptün,Natal Güneşimiz üstündeydi.Aşağıda o güne ait transitler vardır:

Bu antlaşmadan sonra jeopolitik gelişmeler yaşanması kaçınılmaz oldu. Sovyetler Amerikanın bu hamlesine karşı bir hamle geliştirdi.Ve Kübaya, Türkiyeye karşılık olarak nükleer füzeler yerleştirmeye başladı.Bu da büyük bir krizin doğmasına yol açtı.

Türkiye’ye uzun menzilli nükleer başlık taşıyabilen Jüpiter füzelerinin konuşlandırılmasından sonra.Sovyetlerin de Kübaya füze yerleştirmeye başlaması karşılıklı hak gibi dursa da Amerika bunu kabul etmemiş ve 22 Ekimde Amerikanın Küba ablukası başlatılmıştır.

ABD-NATO=Sovyetler -Varşova Paktı Füze Krizinin tepe noktası 22 Ekim dir. 22 Ekimden 28 Ekime kadar ABD nin Küba ablukası ,karşılıklı mektupların tansiyonu düşürmesine kadar sürmüştür. .Altta o güne ait transitler vardır.Natal güneşimizin önemli açılar altında olduğu gözükmekte:

28 Ekime doğru TMarsın açıyı yumuşatmasıyla krizde tıkanıklık açılmaya başlamıştır  . Tabi görünüşte Sovyet-ABD çatışması gibi duran bu olayda topun ağzında olan ülkelerden biri de bizdik.”’28 Ekim tarihli NATO Konseyi Toplantısında, ABD, Küba’yı işgal hareketine girişirse, NATO’nun savaşa sürüklenebileceği ve karşılık olarak en başta Türkiye’nin bir Sovyet işgaline uğrayabileceği belirtilmiş bulunuyordu.”(1)

Kruşçev, 27 Ekim 1962’de Kennedy’e gönderdiği mektupta, ABD’nin Türkiye’deki füzeleri sökmesi halinde SSCB’nin de Küba’dakileri sökeceğini, Türkiye’nin toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına saygı göstereceğini, içişlerine karışmayacağını ve işgal etmeyeceğini belirtmiş.Daha sonra Kruşçev in Kübaya füze malzemesi taşıyan gemilerin geri dönmesi emrini vermesiyle tansiyon düşmüş,kriz çözülmüştür.

1962 Yılında, yaşanan bu büyük kriz öncesinde Kova burcunda bir gezegen yığılımı olmuştu.4 Şubat 1962 de 7 klasik gezegen Kova burcunda toplanmışlardı.Uranüs ve Kova yüksek teknolojiyle ilgilidir.Nükleer fizikte bir anlamda teknolojiyi içerir.Füze krizinden sonra ABD’nin Avrupalı müttefikleri, kendi nükleer programlarını oluşturmaya başladılar.1962 den sonra Nükleer enerji santralleri de gelişim gösterdi.Aşağıda 4 Şubat 1962 deki Kova burcu gezegen yığılımını gösterir harita:

4 Şubat.1962 den sonra 10 Şubat 2021 de birkez daha Kova burcunda gezegen yığılımı olacaktır.Bu sefer Mars hariç Aynı şekilde 6 klasik gezegen bir araya gelecektir.Harita aşağıdadır…(2021 Ve 1962. Her  ikisinde de Merkür 18. dereceye yakın retro.)

Son yıllarda ABD, Avrupaya yeni bir Füze Savunma sistemi konuşlandırmaktadır. Bunun Rusyaya ve İrana karşı olduğu bilinmektedir.
Amerika 2018-2020 de Polonyaya yerleştireceği son savunma füzeleriyle Füze kalkanını tamamlayacak son bilgilere göre:

”•Aşama Dört (2020 sonuna kadar)

Orta ve ara-menzil füzeler ve ABD’ye yönelik potansiyel Kıtalararası Balistik Füze tehdidine karşı, geliştirme ve denemeler tamamlandıktan sonra SM-3 (Blok IIB) füzesavarlarını yerleştirmek.”(2)

Tarih tekerrür eder mi,ederse nasıl olur bilemeyiz.Ancak geçmişle bugün arasında Jeopolitik değişiklikler olsa da yine asıl cepheler durmaktadır.Yine karşılıklı savunma sistemleri oluşturulmaktadır. Ancak artık Varşova Paktı yoktur.Üstelik bu pakta üye bazı ülkeler artık Nato içindedir.

Geçmişten farklı olarak ; İncirlikteki Nükleer Füzelerin bir kısmının Romanya’ya taşındığı söyleniyor.-Antares kavuşumunda-Varşova Paktına ismini veren şehrin ülkesine artık Nato füzeleri yerleştirilmektedir.Polonya Rusyanın kalbine yani Moskovaya Baltık ülkeleriyle birlikte en yakın ülkedir.Yani bir anlamda ileri karakol konumundaki bizden yük hafifliyor.

(Türkiye haritası öyle önemli ki Dünyasal olaylarda. Turk-Rus Nükleer Reaktör  Anlaşmasını  araştırırken,13 Nisan 2010 transitleri ilgimi çekti. Bu sefer zor bir işi, olaydan haritayı değil,haritadan olay araştırdım.Çünkü bu Transitlerin boş şekilde geçmesi zordu.Bu tarihte Dünya da Türkiye de ne olmuş diye,Gazete başlıklarını çok değil 3 gün önceye 10 Nisana götürdüğümde,Polonya hükümetinin düştüğünü gördüm.Hem de ne düşüş.Bunun Türkiyeye, görünmeyen ancak arka planda çok önemli etkisi de olmalıdır.)

Buna karşı,Rusya ordusu da füze kalkanına karşı önlemler almaya başladı.Nükleer kapasiteli bombardıman uçağının uçuş kapasitesini güçlendirdi. Litvanya ile Polonya arasında bulunan Kaliningrad’a İskender tipi nükleer kapasiteli kısa menzilli füzeler konuşlandırılacağını açıkladı.(3)

Bu planın son rötuşları ve Rusyanın bu planlara vereceği son tepkilerle gelecekte bir füze krizi ortamı daha oluşabilir mi?

Bu yeni Füze konumlandırmaların sonunda yine bir kriz çıkabileceği ya da 1962 krizinin farklı versiyonuna dönülebileceği göz ardı edilmemeli..Aşağıdaki Haziran 2016 tarihli, Putinin Petersburg Ekonomik Forum konuşması da fikir verebilir.Cep telefonlarını alıp sokaklarda salak salak gezenlere sesleniyor:

Bugün Dünyada 2 devletin hakimiyeti sürmektedir.Bu 2 Ülkenin Dünya hakimiyetinden hoşlanmasakta,onların varlığı Dünyada huzursuzluklara karşı bir tür Antikordur. -Bu onların her ülkenin bağımsızlığına ,yönetilmesine karışması demek olmamalı elbette. Bir sınır olmalı.-Onların hakimiyetlerinin yok olması demek Dünyada Kaos demektir bir anlamda.Kovanın Negatif etkisi olan başkaldırı, mikrop gibi yayılabilir.Yani işlerin bu dengede gitmesi iyidir,aksi halde düzensizlikleri başkaları izleyebilir.O nedenle Dünya barışı adına Putinin üstüne fazla gitmeseler iyi olur..

2021 yılı Ocak ayında Türkiye haritası açısından önemli transitler oluşmakta. Bu transitler Avrupa füze kalkanının 2020 de(Planlanan) tamamlanmasından sonra oluşuyorlar. Gelecekte oluşacak bu Transitler Ülkemiz için bir uyarı ve sağlam dış politikalar oluşturmak için önem taşıyabilir.

Olası krizlerin zamanlaması konusunda Astrolojik ayna tutmaya çalışırken şunu görmek gerek.O zamanki kriz yani 1962 krizi bir aşamanın sonucuydu.Ve bir tepe noktasıydı.Yani Dünya da bir dengelenmeye gidilmişti. Sovyetlerin dağılmasından sonra bozulan dengeler sonucu Dünyada yine yeni bir dengelenmeye gidiş var gibidir..Yani Füze kalkanına karşı geliştirilen karşı sistem de giderek tansiyonu yükselterek bir tepe noktası oluşturabilir. Bu tepe noktası da Ocak ayı, 18 Ocak 2021 civarı olabilir.Bu tarihte Türkiye haritasında önemli transitler var.Harita aşağıdadır:

Bu transitler 1962 Krizinde olduğu gibi Natal Güneşimizi etkilemektedirler.Saturn yine Kovadan açı yapmakta,yanında Jupiterde var.Ancak bu sefer Mars tam zıt açıda Boğa burcundadır.Yanında Uranüste var.Ay düğümleri bu sefer ortada yoktur.Boğa burcu bizim dost ülkeler Müttefikler evimizdedir.Dolayısıyla bu konuda zorlanabileceğimiz durumlar ortaya çıkabilir.11. evdeki Boğa burcundaki Uranüsün etkisiyle Müttefik,Dost ülkelerle ilişkiler-anlaşmalar vs ile- gerilebilir.Ani gelişebilecek değişim ve süprizlere hazırlıklı olmalıyız.Maddi konularında bu konuda rol oynaması beklenebilir.

Daha sonra TGüneşte kare açı yapacaktır..Yine TMars açıyı hızla terk edecektir:

Mercidabık Savaşı sırasında Uranüs-Mars Boğa burcundaydı.Suriye bundan sonra Osmanlıya katılmıştı.Dolayısıyla Suriyede Rus Füze konuşlandırılması olursa Suriye de gelecekte bir krizin parçası olabilir.Bu bizden çok İsrail için önemli olabilir.Çünkü İsraili böyle bir durum çok rahatsız edecektir.

Bu tarihlere yakın çok önemli bir Astrolojik olaya daha şahit olacağız.Eskilerin Great Conjunction dedikleri Saturn-Jupiter kavuşumuna.Bu da yine Kova burcunda 20 yıllık bir döngüyü başlatacak.21 Aralık 2020 de 0. derece Kova burcunda 2.hava burcu kavuşumunu yaşayacağız.İlki 31 Aralık 1980 de Terazi de olmuştu.İlerde bu konuya yine döneceğim.

Ankaraya göre çıkarılan 2020 Oğlak ingresste ,Yükselen Koçun ve onun yöneticisi Marsın kendi burcunda, 1.eve düşmesi Plutoyla güçlü bir açı yapması ve Baten Kaitos yakınında olması muhtemel uluslararası baskının belirtisi olabilir.2020 Oğlak İngress haritası aşağıdadır:

MARSMAVİ

27 Temmuz 2018 Ay tutulması transitleri 22 Ekim 1962 Ay Düğümü transit konumlarına benzer. Ancak  güçlü transitler değil bunlar, o yüzden kısa süreli önemli durumlar olarak anılabilirler.O nedenle diplomatik-politik kriz olasılığının altını burada çizelim.Akrepteki TJüpiter de bunun yıpratıcı etkilerini nötralize edebilir.Polonyaya füzelerin yerleştirilmesinde planlanan tarih 2018…

Kova denince nedense aklıma mavi gelir. Belki elektrikten.Güzel bir tanım icat ettim bu tutulma için: MarsMavi bir tutulma bu:

Geçmişte Nükleer sistemlerin geliştirilmesi diğer ülkelerde ekonomik yüklerden birini oluşturdu.2021 deki Kovadaki bu gezegen yığılımı,Boğadaki Mars Uranüs kavuşumunu kare açıyla görecektir.Bu açı bize ,Dünyada Teknolojiye yartırımın hızlanabileceğini bununda parayı ,dolayısıyla ekonomik dengeleri etkileyebileceğini  gösterebilir..Ekonomik dengesizlikler de sosyal patlamalara yol açabilir.Üstelik insan nüfusunu göz önüne alınca ,Hindistan gibi Birbuçuk Milyar nüfusa yaklaşmış ülkeleri kontrol etmek nasıl olur ,zor soru.Hamala yakın Uranüsle birlikte ilerde onun üstüne gelecek Marsta şiddete eğilimi artırabilir.Kova kavuşumu Yağmur ile ilgili İklim değişikliklerine de neden olabilir.

Bizim açmayı planladığımız Akkuyu-3 nükleer santrali 2. Kova planet toplaşmasına denk gelebilecektir.O nedenle ekonomi bunun tamamlanması için ekstra yüklere maruz kalabilir.(4)

Bugün pek çok ülke Dolar yerine kendi paralarıyla ticaret yapma eğilimine gitmekteler. Kova ve Boğa arasında oluşacak açılar Doların etkisini düşürebilir ya da onun yerine uluslararası ticarette kullanılacak yeni bir para cinsi ortaya çıkabilir. Teknolojiyle para politikaları çatışabilir.Sonrasında teknolojideki aksaklıklar altın-gümüş para sistemine dönüşe yol açabilir.

BÜYÜK KAVUŞUM,GREAT CONJUNCTION

Büyük kavuşuma dönersek Saturn-Jupiter kavuşumları toprak grubundan sonra.31 Aralık 1980 de ilk kez hava grubu bir burçta, Terazi de oldu.İkincisi 21 Aralık 2020 de 0.derece  Kova burcunda olacak.Kavuşumlar,21 Aralık 2159 Akrep kavuşumuna kadar hep hava grubu burçlarda olacak.Ankaraya göre 21 Aralık 2020 de Kova kavuşum haritası:

28 Mayıs 2000 de olan Boğa kavuşumundan sonra,yazılanlara göre tarihimizin en önemli mali krizini 19 Şubat 2001 de yaşadık.AB ye üye olabilseydik bu kavuşumdan büyük maddi getiriler de elde edebilirdik…21 Aralık 2020 Kova kavuşumundan sonra ise; Uluslararası ilişkiler,Borçlar, Nükleer konular,Hava taşımacılığı,Deniz taşımacılığı ve kuralları vs gündeme gelebilir. Bunların hepsi ortaklıklar,ikili ilişkiler ekseninde olabilir.Dilerim bu tarihten sonra AB ye üye oluruz ve Teknoloji transferi vb. konularla ekonomisi güçlü, sosyal refahını yükseltmiş ülkeler arasına katılırız.

Dünyada Uzay teknolojisinin  rekabette önemli rol oynayacağı açıktır.Gezegenlerde bulunacak herhengi bir menfaat de rekabete yol açabilir.20 yıllık Kova döngüsünde, Kırankırana bir rekabet.Tabi bu rekabet, Barışa dikkat edilmezse Elektriğin ölümünü,yani Teknolojinin ölümünü de getirebilir. Onun ölümü de Tarımın Krallığıdır(Regulus Başakta) bir bakıma.

Urania’nın gör dediği,Mitolojik öyküyü burada açıp  yoruma bulaştıralım.0. derece Kova; Kartal takım yıldızı ve Sagitta(Okçuk ya da Ok) takım yıldızını içerir.Sagitta takım yıldızı yayından fırlamış bir Okla temsil edilir! Sagittayı içine alan Mitolojiye göre ; Zeus, Prometheusu ve yarattigı insan soyunu cezalandırmak için ellerinden ateşi almış. Prometheusa Kartalı musallat etmiş.Herkül’ün Kartala fırlattığı Okla Prometheus kurtulmuştur.Hikaye, Füzenin mitolojik versiyonu gibidir.

Eski büyük kavuşumlar için küçük notlar:

  •   1071 de Anadoluya gelişimiz de kavuşum 19 Eylül 1067 de 21.derece Başaktaymış.Bu derece Natal 4. ev kapımıza  yakındır..
  •    1453 İstanbulun fethinden önce .14 Temmuz 1444 de 8.57  derece Yengeç kavuşumu vardı. Bu da şimdiki yükselenimize yakın kavuşumdur.Fatihin Natal Plutosuda 7. derece Yengeçteydi.İstanbulun Yengeç yönetiminde olduğunun da altını çizmek isterim.Fetih günü 29 Mayısta Mars Yengeçteydi.
  •  1345 de 3.Kova kavuşumundan sonra Avrupa Vebasının görüldüğüne de not düşmek gerek.Önümüzdeki 3. Kova kavuşumu 14 Ocak 2140 da.

29 Ağustos 2016

KAYNAKÇA:

1- http://acikerisim.deu.edu.tr/xmlui/bitstream/handle/12345/6710/186303.pdf?sequence=1&isAllowed=y

2- http://www.guncelmeydan.com/pano/avrupa-fuze-kalkani-ve-kurecik-radari-haluk-dural-t31794.html

3- http://www.dw.com/tr/7-soruda-natonun-f%C3%BCze-kalkan%C4%B1-projesi/a-19388836

4- https://tr.wikipedia.org/wiki/Nükleer_reaktörler_listesi

DEUS EX SOUNDTRACK

Reklamlar