TÜM ZAMANLARIN EN İYİ FİLM MÜZİĞİ BESTECİLERİ

pluto

 

Tüm zamanların en iyi Film Müziği Bestecileri kimlerdir? Herkesin kendi değerince bir sıralaması vardır.Ama ne kadar adaletlice bir sıralama yapılabilir… Çoğu sıralamayı beğenmediğimden Sezarın hakkı Sezara diyerek kendim bir sıralama oluşturdum naçizane.Ancak Astrolojik öğelerle yoğurarak.

ilk interneti kullandığımdan beri nerdeyse composerlerin tüm albümlerini dinlemeye çalıştım tabii kendimce en önemlilerin bulabildiğim tüm albümlerini dinledim,bu nedenle iyi müzik yapan besteciler hakkında bir fikrim oluştu.Bu fikir haliyle profesyonelce olmayan bir yaklaşımdır.Ama tek bir bestenin güzelliğine göre de yapılmamıştır Aşağıdaki sıralamayı güzel ana temalar,güzel müziklere göre yapmaya çalıştım.Yani Oscar değerlendirmelerine göre değil…Bestelerin Enstrümental olması,kalitesi dinlenilerliği,kalıcılığı,evrenselliği vs önemli..

Değerlendirirken İlk 5 benim için hiç zor olmadı.Çünkü kendimce bir sıralamam vardı zaten. Ancak 2 tane 4.vardı.O nedenle 5. yi saptamak zor oldu.İlk beşten sonra iş dallanıp budaklanıyor,o nedenle liste oluşturmak zor..

 

1-JOHN WILLIAMS

 

johnw

 

2-MIKLOS ROZSA

 

mrozsa

 

3-HANS ZIMMER

 

hzimmer

 

4-JERRY GOLDSMITH

 

jgoldsmith

 

5-ENNIO MORRICONE

 

ennio_morricone

 

John Williams’ın gelmiş geçmiş en iyi film müziği bestecisi olduğunu kimseyle tartışmam..O nedenle Astrolojik yoruma onunla başlayalım

İlk beş bence Astrolojik olarakta önemlidir ve onları sembolleştiren filmin teması burçlarının sembolikleriyle çoğunlukla uyuşurlar.Ama bu,sadece bu tarz müzik yaptıkları anlamına gelmez.John Williamsın duygusal besteleri de vardır..

John Williams Kova burcudur.Malum Kova burcu yüksek teknolojiyle özdeşleştirilir.John Williams denince o muazzam müziklerin içinden hemen Star Wars teması aklımıza gelir.Star Wars teknoloji yüklü bir filmdir….4 numaradaki Jerry Goldsmith denince benim aklıma ilk gelen tema, dizi müziğinden adaptasyon olsa da Star Trek temasıdır.O da Kova burcudur ve Star Trek de teknoloji yüklü bir filmdir.

Gelelim 2 numaraya .Bence Film müziği tarihinde ilk büyük besteci Miklos Rozsadır.Bozuk plak tadında müzik yapılan dönemde parlamıştır..Hatta film müziğini rayına oturtan adamdır dersem abartmış olmam.Rozsa denince akla gelen Ben Hur dur -ve ondaki Parade Of The Charioteers’dir-.Ben Hur mücadele içeren,epik, tarihi,askeri konuları da kapsayan bir filmdir.Bu temalar Koç burcuyla uyuşur.Rozsa da Koç burcudur.Kuşkusuz Ben Hur un 11 Akademi ödülü almasında onun da katkısı olmuştur.

3 Numara Hans Zimmere ise sembol bir müzik ya da albüm bulamadım.O muazzam albümler içinde bir çok güzel tema var ancak başat bir melodi yok.Belki Hes A Pirate olabilirdi albümde prodüktör yerine besteci olsaydı.Onun bestelerinde şimdilik Başak burcuyla uyumlu bir tema, göze batan öne çıkan melodi yok gibidir.Rain Man Albümü hasta bir adamın hikayesi üzerine oturtulmuştur Film 4 dalda Oscar almıştır.Belki çok sivri olmasada bu öne çıkabilir. Ama daha genç, yeni bestesi olursa onu buraya ekleyeceğim.

5 numara Ennio Morricone deyince kuşkusuz bilenlerin aklına ilk önce İyi Kötü Çirkin melodisi gelir.Bu film ölüm temalarını barındırır.Morricone Akrep burcudur ve bu müzik Akrep semboliklerinden birine uyar.Hayatında hiç Oscar alamamıştır ama giderayak bir Oscar onur ödülü vermişlerdir ona.

Gelelim başat ama sıralamada ilk beş dışı kalan önemli örneklere,Bunlar önemli sembolleşmiş temalardır:

Korku Gerilim yüklü duyguları en iyi kim verebilir..Sanırım hassas Yengeç burcu.Psycho film müziğini besteleyen Bernard Herrmann 29 Haziran doğumlu Yengeç burcudur.O albümün Temasını dinleyin sinirleriniz hemen bozulabilir…Lunatic duygular

Sıralama dışı önemli Astrolojik bir örnek de,Love Story soundtrackı besteleyip Aşk müziğini sembolleştiren adam Francis Lai.Ona ne tür bir burç düşünülebilir.Tabii ki Venüs burçları,O 26 Nisan doğumlu bir Boğa burcudur

Gizli kapaklı iş yapan James Bond un theme film müziğini yapan besteci Monty Normandır.Ama James Bond denince ,bu serinin çoğu soundtracklarını besteleyen John Barry akla gelir.O da 3 Kasım doğumlu Akrep burcudur.

İlk kez Rocky 3 albümünde kullanılan Eye Of The Tiger ,Sporun cesaret vermenin simgesi olarak Koç burcu temasıyla uyuşur.Bu beste Enstrumental olmaması ve kendi bestesi olmamasına karşın Rocky denince çoğu Rocky albümünü yapan,13 Nisan doğumlu Koç burcu Bill Conti akla gelir.

Benzerlik açısından bakarsak,çıkardığım haritalarda Güneş Merkür kavuşumları ve Güneş Mars açıları dikkate değerdir.Koç burcunun böyle önde olması da…..Son beşte haritası olmayan 5 besteciden John Barry dışında tüm bestecilerde de Güneşin,Mars ya da Merkürle açıları vardır.Yaratıcılığın yani Güneşin Merkürle ortaya dökülmesi ve buna aktif ve heyecanlı temaların eklenmesi-Mars-şeklinde bir formül çoğunda etkili gibidir..

Ayrıca en önemli Klasik müzik bestecilerinden beşine bakın hepsinde de Güneşin Mars ya da Merkürle açıları vardır.:

http://www.astro.com/astro-databank/Mozart
http://www.astro.com/astro-databank/Beethoven,_Ludwig_Van
http://www.astro.com/astro-databank/Bach,_Johann_Sebastian
http://www.astro.com/astro-databank/Tchaikovsky,_Peter_Ilich
http://www.astro.com/astro-databank/Wagner,_Richard

Bir çok klasik müzik film müziği olarak kullanılmıştır ki bence en etkileyici klasik müzik,Beyaz Balina(1956)da kullanılan Çaykovski’nin bestelediği Swan Lake Op.20 dir.Sanki bu film için yapılmış bir bestedir.

Yüksek Sanat ve Müzik denince Boğanın etkili olması beklenirdi.Şöyle kalbur üstü bir kaç besteci var Boğadan.Max Steiner,Dimitri Tiomkin,Bruno Nicolai vs.gibi…Yine haritaların çoğunda Venüsün parlak olması beklenirken,kötücüllerle bile kavuşum yaptığına dikkat edin.

Film müziği bestesi yapmak öyle ilham gelsin de besteleyim şeklinde olmadığından ağırkanlı burçların ortamına pek uygun değil sanırım.Çabuk iş yapmaya uygun burç Koç,Kova vs olduğu için belki de Koçlar sınırlı zamanda iyi müzik üretmeye yetenekliler gibidir.

Bayan besteci olarak Yay burcu Rachel Portman var öne çıkan,onun dışında bayan besteci yok gibidir.Bestecilerin müzikleri tarz olarak farklı olsa da en büyük fark Vangeliste olmuştur.Onun tarzı daha çok New Age müzik tarzındadır.Bu tür müzik güzel olsa da bana Atari müziği gibi gelir.Onun haritasındaki Koç burcunun başlarındaki Güneş-Merkür kavuşumu yeni tarzlar başlatmış gibidir…

 

6-ALAN SILVESTRI

 

alans

 

7-BASIL POLEDOURIS

 

basil_poledoris_

 

8-JAMES HORNER

 

james_horner

 

9-GEORGES DELERUE

 

georges_delerue_

 

 

10-BERNARD HERRMANN

 

bernard_herrmann.

 

Tüm zamanların en iyi 15 film müziği bestecileri (kraliyet) önem sırasıyla:

1-John Williams Kova ***
2-Miklos Rozsa Koç ***
3-Hans Zimmer Başak***
4-Jerry Goldsmith Kova ***
5-Ennio Morricone Akrep ***

6-Alan Silvestri Koç**
7-Basil Poledouris Aslan**
8-James Horner Aslan**
9-Georges Delerue Balık**
10-Bernard Herrmann Yengeç**

11-Bill Conti Koç**
12-Maurice Jarre Başak**
13-Henry Mancini Koç**
14-Elmer Bernstein Koç*
15-John Barry Akrep*

Film müziği tarihinde Oscar ödülünü en çok eski bestecilerden Alfred Newman almıştır,ancak onun net bir temasına rastlamadım..Howard Shore Film müzik tarihinin en güzel müziklerinden birine imza atmıştır Yüzüklerin Efendisiyle..Hatta 3.filmin 11 dalda Oscar almasında etkili olduğu da söylenebilir.Ama o kadar,yani biraz daha üretmesi gerekiyor bence.Keşke Hobbit serisini bestelerken, Oyun müziği besteleyen Jeremy Soule ile birlikte çalışsaydı dedim kendi kendime.Daha güzel ürünler çıkabilirdi belki..Brian Tyler de yetenekli bir besteci iyi müzikler yapacaktır o da…

Güzel temalar çıkaran ve en iyi olmaya giden yaşayan adaylar:

Howard Shore -Terazi
Brian Tyler -Boğa
John Powell -Başak
David Arnold -Kova
Danny Elfman -İkizler
Klaus Badelt -İkizler
Vangelis -Koç
Trevor Jones -Koç
Trevor Rabin -Oğlak

Yetenekliler:

John Debney -Aslan
Randy Edelman -İkizler
Steve Jablonsky -Terazi
Mark Mancina -Balık
Ramin Djawadi -Yengeç
Jeremy Soule -Yay

23 Ekim 2014

 

GOOD.BAD.UGLY

 

 

Georges Delerue – Love Theme

Reklamlar