PLANET MÜZİKLERİ

müz op

John Williams’ın bestelerini araştırırken Planetlerle ilgili bir CD’siyle karşılaştım.Ama eser onun değil Gustav Holst’unmuş.Onun eserini seslendirmiş.Planetlere beste yapıldığını da böylece öğrenmiş oldum.-Mozart’ın Jüpiter Senfonisi vardı bir de.- John Williams’ın beste yaparken bu eserden etkilendiği söyleniyor.John Williams ve Mozart da Kova olduğundan ucundan kıyısından Astrolojiye bulaşmışlar anlaşılan.

Gustav Holst’un bu eserinin ismi “Gezegenler Süiti”.Müziği Astrolojiyle birleştiren ilk kişi belki de o.Müzikler daha çok Klasik Müzik severlere göre..Bana göre birşeye benzemiyorlar,Jüpiter dışında,dersem Gustav alınmasın.Jüpiter bestesi biraz Soundtrack tadında.Bestelerin yapılış tarihine bakılırsa bu, Klasik Müzikten güncel Soundtrack a geçiş müziği olarak kabul edilebilecek müzik olabilir.Yani John Williamsın etkilenmesi doğru olsa gerek.

Bestecisi Holst en çok Satürn bölümünü severmiş.-Satürnü 1.evde Kovada olduğundan herhalde.-
Bu yüzden insanlar haritalarında güçlü olan yıldıza,elemente ya da burca mı yöneliyorlar. Acaba Marsı güçlü olan Marsiyen müzik,Venüsü güçlü olan duygusal müzikleri mi tercih ediyor.Türkiyenin Natalinde Plüton 1.evdedir bunun olası etkisinin açıklamasını aşağıda okuyabilirsiniz.

Türk Müziği tedavi amacıyla kullanılmış bir zamanlar.Ruh hastaları musikiyle tedavi edilmeye çalışılırmış.Bu Müziklerin,teskin edici iyileştirici etkilerini göz önüne alırsak,Venüs,Jüpiter,Ay gibi iyileştirici yıldızların etkisi altında olduğunu öne sürebiliriz. Yine Bazı musikilerin bazı maddesel hastalıklara iyi geldiği yazılsa da bunların inandırıcı olduğunu sanmıyorum.Ancak ruhsal kaynaklı ise ruhsal hali düzelttiği için beden iyileşebiliyordur.

Türkiyede 1985-86 da Transit Plüton un Natal Güneşe-ki Güneş 5. evde-kavuşum yapmasıyla Küçük adı altında içinde çocuk yaşta olanlarla birlikte bir Arabesk patlaması yaşamıştık.Plüton un karamsarlık verebildiğini de yoruma katarsak bu kavuşumun etkisi olduğunu da düşünebiliriz.Aslında bu Ülkeler Astrolojisinde toplumsal etkilenmenin bir örneğidir.Bu doğrultuda ben ”Arabesk Plütonun etkisindedir.”saptamasında bulunuyorum.İçinde yakıcı duyguların da bulunduğu,çoğunlukla meyhanelerde efkarlanan insanların su elementinde ve Akrepe yakın olduğunu düşünüyorum.
Pluton yavaş yavaş Güneşimizden uzaklaşırken Arabeskin acısının fazla olduğuna karar veriyoruz ve Acısız Arabeski üretiyoruz.Sonra araya Politik Arabesk vb. giriyor.1991-92 de Güneşimiz Plüton un etkisinden sıyrılınca bir Pop Müzik patlaması yaşıyoruz. Ülkemizde bu konuda bir araştırma ya da saptama yapılmadı diye biliyorum.O nedenle Astroloji ile ilgilenen insanların bu saptamamın doğru olduğunu düşüneceklerine inanıyorum.

‘Caz yapma!’ deriz kafamız bozulunca.Sinirli ya da huzursuz bir anda bu müzik pek dinlenilmez.Müzik türü olarak ben pek sevmem.Ancak gece herşey sessizliğe bürününce Caz dinlemek gerçekten hoş oluyor.İnsanı dinlendirici etkisi tuhaf bir şekilde ortaya çıkıyor.İlk defa gece ders çalışırken bunun farkına varmıştım.Radyo bir anda Caz müziği çalmaya başlamıştı.Gündüz sıkılarak değiştirdiğim radyo frekansına bu sefer dokunmamıştım.Bu yüzden belki de Cazı Ay etkisine almalı.

Güstav Holst’a dönersek,7 ses oktavına karşılık gelen 7 gezegen melodisi aşağıda karşılıklarıyla sıralanmış.İngiliz besteci Gustav Holst bunun bestesini 1918 yılında tamamlamış. Güneş ve Ay es geçilmiş.Pluto ise o dönemde hala keşfedilmediğinden ona beste yapılmamış.Colin Matthews isimli 13 Şubat Doğumlu Kova: Plüton, ”yenileyici” ismiyle bir beste yapmış.

Araştırırken ilginç bir de bigi buldum.1999 Güneş tutulmasında Amasyada bu müzikler seslendirilmiş.Viyana Senfoni Orkestrası Gustav Holst’un “Gezegenler Süiti”ni içeren bir programla, Amasya’da konser vermiş.O günlerde Saturn,Jüpiter,Uranüs,Mars,Güneş arasında meydan okuyucu açılar vardı.O açıların olumsuz etkilerini çeken topraklarda bu senfoninin gerçekleştirilmesi ilginç olmuş.

Neptune bestelenen tam Neptun gibi belli belirsiz.Mars sinir bozucu olmuş.Ben Mars süitün yerine Rozsanın Ben Hur unu tercih ederim.İçlerinden Jupiter suiti fena değil.

1.Planet ‘Savaşı Getiren Gezegen’ Mars

2.Planet ‘Barışı Getiren Gezegen’ Venüs

3.Planet ‘Kanatlı elçi’ Merkür

4.Planet ‘Neşe getiren’ Jüpiter

5. Planet ‘Yaşlılık getiren’ Satürn

6.Planet ‘Büyücü’ Uranüs,

7. ve son Planet, mistik inançların kaynağı olan Neptün,

21 eylul 1874 doğumlu Başak burçlu müzisyenin Yükseleni Kova. Ay ve Saturn de Kovada.
Saturn birinci evde.Jupiter ve Merkur Terazide 8.evde birleşmiş.Ev ve meslekte bundan etkilenmiş.Söylenilene göre Alan Leo ile işbirliği yaparak bestelerini yapmış.The Art of Synthesis isimli Alan Leo kitabından etkilenerek bu yapıtları oluşturmuş.Gezegenlerin verdiği etkileri ya da onların dünyaya yansıttığı ruhu müziğe yansıtmaya çalışmış.Kovanın etkisi Astrolojiye ilgi duymaya neden olmuş.

Horoskop için:

http://www.astro.com/astro-databank/Holst,_Gustave

Müzikleri dinlemek için:

http://www.astrologyweekly.com/misc/holst-planets.php

 

The Planets ,Jupiter, The Bringer of Jollity -Gustav Holst

Reklamlar