ORION

Benim en sevdiğim takım yıldız Orion dur.Venüsüm Bellatrixle birleştiğinden sanırım bu sevgi ondan kaynaklanıyor.Başka takım yıldızlar ne kadar birbirine benzese ,birbirine karıştırılsa da Orion,ben buradayım diye gökte kendini gösterir.

Ne zaman göğe baksam önce Orionu arar gözlerim,
Onu bulunca gökyüzü bir anlam kazanır.

Birbirinden parlaklık olarak farklı 4 yıldızın ortasında duran 3 yıldız.Gökte hemen fark edilir.

Başlıca Yıldızları:

Bellatrix 20GEM57 +06 18 22 p=1.70
Betelgeuse 28GEM45 +07 23 58 p=0.50 değişken
Üstteki yıldızlar,Omuzlar -Kuzey-

Rigel 16GEM50 -08 15 29 p= 0.12
Saiph 26GEM24 -09 41 09 p=2.20
Alttaki yıldızlar,Ayaklar-Güney-

Alnitak 24GEM41 -01 58 03 p=2.05
Alnilam 23GEM28 -01 13 56 p=1.75
Mintaka 22GEM24 -00 20 04 p=2.48
Ortadaki yıldızlardır.Bel bölgesi.

Mitolojiye göre Dev Avcı Orion hayvanları öldürmektedir ve Tanrılar bundan hiçte memnun değildir.Bunun önüne geçmek ve Orionu öldürmesi için bir Akrep gönderirler.Akrep Orionu zehirleyerek öldürür.Ophiuchus-Yılancı- ise iyileştirme yeteneğini kullanarak Orionu tekrar hayata döndürür.Ophiuchus bir ayağıyla Akrepi ezmektedir.Bir anlamda Orionun intikamını almıştır.
Akrep ve Orion birbirleriyle hiç anlaşamadıklarından Tanrılar onları gökte birbirine zıt yönlere yerleştirmişlerdir.Bu yüzden biri doğarken diğeri gökyüzünden kaybolur.Yani gökyüzünde bile bir arada bulunamazlar.

Gönül Tekin Büyük Köpek ve Küçük Köpek takım yıldızlarının,yani köpeklerin Orion un köpekleri olduğunu söyler.Aynı zamanda Orion bir bacağını nehre basmaktadır.Bu da Irmak takım yıldızına(Eridanusa) en yakın sağ ayak olan Rigel dir.Aynı zamanda Orion bir ‘Sol İnvictus’ yani Batmayan Yenilmeyen Güneş sembolüdür.

Orion un bir özelliği vardır.Orion un belindeki yıldızların hemen hemen paralelinden Ekvator geçer.Yani onun güneyine Siriusa doğru baktığınızda güney yarım küre takım yıldızlarını görüyorsunuz.Aldebaran,Kapella tarafına baktığınızda Kuzey yarım küre takım yıldızlarını görüyorsunuz.
Orion gökte kolay tanınmasından dolayı pusula işlevi görür.Gökte duruşuna göre daha kızıl olan parlak Betelguese size kuzey yıldızlarını gösterecektir.Diğer beyaz ışıklı yıldızlar içinden Betelguese kendini belli eder.Onu karşısında Bellatrix ve aşağıda güneyde daha parlak Rigel parlar.

”Yıldızları tanıyan gemiciden başkasının duyguları, yıldızla yol bulamaz.
Başkaları, yıldızları ancak seyrederler, ne kutlularından haberleri vardır, ne kırandan.”
Hz Mevlananın bu sözünün bir Astrolojik bir de Astronomik yorumu vardır.

Hz Mevlana şimdi hangi kitabında okuduğumu hatırlamadığım bir yazısında ‘Ölünce her ruh kendi burcuna uçar.’ demişti.Hz Mevlana çocuk yaşında oynarken arkadaşlarıyla damdan dama atlama yarışı yapıyorlarmış. Hz Mevlana karşıya atlarken birden göğe yükselmiş ve kaybolmuş..Bunu hemen babasına bildirmişler.Babası da haliyle telaşlanmış.Hz Mevlana tekrar yere indiğinde’Eğer onun sevgisi olmasaydı bu aşşağılık aleme geri gelmezdim.” demiş..Kimbilir belki de o ölmeden Terazi takım yıldızını dolaşmıştır.

Bazı din adamları yukardaki örneğe benzer batini olarak yaşanan durumların ileride görünür şekilde yaşanabileceğini ileri sürmüşlerdir.
Cern deneyini yapan bilim adamları tesadüfen yıldız geçidi filminde olduğu gibi bir yolculuk yöntemi bulsalar da Orion senin Andromeda benim gezebilsek.Kendi takım yıldızıma gidip ne var ne yok görmek isterdim doğrusu..Stargate filminde olduğu gibi.

James Spader bu filmde genç bir profesörü oynar.Başak yükselen Kova tam da bu role uygun düşmüş.Akıllı Kova ve ayrıntıları kaçırmayan Başak eski yazıları tam bir doğrulukla çözüyor.MC deki İkizler ve Ay lisandaki başarısını gösteriyor.Başakların o sağlıkla ilgili titizlikleriyle alerjik bünyesi de tam uyum içinde.Gazetedeki Orion resmiyle Orion sembolü arasındaki bağlantıyı kurması da ayrıntılara dikkat etmesinden geliyor.MC deki İkizlerle birlikte duran Orion takım yıldızı onun günün birinde böyle bir filmde oynayacağına işaret ediyor muydu acaba?
Horoscope:

http://www.astro.com/astro-databank/Spader,_James

Filmin müziklerini yapan David Arnold belki de hayatının en güzel işini çıkardı.Filmle bütünleşen onun ruhunu yansıtabilen müzikler ,Hans Zimmer’inkiler bile- daha iyi müzikler yaptığı halde- bana göre birkaçı geçmez.Star Warsı besteleyen John Williams gibi o da 23 Ocak 1962 doğumlu bir Kova burcu.

STARGATE SOUNDTRACK-DAVID ARNOLD

Reklamlar