BOĞA BURCU MEDYASI

Basın büyük güçtür.Bu nedenle bu büyük gücü kullananlar da bu gücün farkındaydılar.Bu nedenle zamanla iktidara gelenler,halkın üzerlerindeki etkisini kullanarak onları kendi taraflarından olmaya zorlamaya başladılar.
Yöneten Akrep zekası hemen olayı çözdü.Madem bunlar holdingleştiler ve madem ben iktidarı,gücü elimde tutuyorum;o halde Boğanın yöntemini yanlış kullananları kendi yöntemleriyle kendi suyuma ortak edeyim diyerek onların para musluklarına -birazda Akrepsel misyonla -maniplasyon uygulamaya başladı.Böylece paraya tapar haldeki medya;yönetimsel anlamda hizaya geldi.Yandaş Medyanın zaferi.

Tarafsızlığın yok olduğu ,karşıt fikirleri ezen,düşman gördüğünü yaşatmayan Akrep in gölgesi diye tanımlayacağımız bir durum yaşanıyor şu an Türkiyede.Oysa bağımsız yargı gibi,İktidar, Basına,hakaret ve yalan vs.gibi durumlar dışında müdahale edememeliydi.Siyasallaşmış ve bağımsızlığını kaybetmiş basın, basın değil başka birşeydir.Gazetecilik Adalet gibi renge boyanmayacak kadar değerli bir kurumdur.Ama bu duruma düşmelerine birazda kendileri sebep oldular demek yerinde olur.

Sırasıyla Türkiyede en çok satan devamlılığı en çok olan gazeteler.Boğa burcu döneminde yayın hayatına başlamışlar:

1-Cumhuriyet Gazetesi:,Türkiyenin en köklü gazetesidir.İsmini Atatürk vermiştir.7 Mayıs 1924 (Boğa)tarihinden beri Türkiye’de yayımlanan günlük gazetedir.

2-Hürriyet Gazetesi:1 Mayıs 1948(Boğa)de yayın hayatına başladı.Erol Simavi tarafından kuruldu.Türkiyenin en popüler ve etkili gazetesi haline geldi.Amiral Gemisi lakabıyla Türkiyenin sürekli tirajı en yüksek gazetesi oldu.

3-Milliyet Gazetesi:İlk sayısı 3 Mayıs 1950(Boğa)de yayımlandı.Kurucusu Ali Naci Karacan dır.Sonradan o da Hürriyet gibi Doğan Yayın Holdinge katıldı.

4-Türkiye Gazetesi: Dr. Enver Ören tarafından 22 Nisan 1970(Boğa)yılında kuruldu.. Türkiye Gazetesi, İhlas Holding’in bir parçasıdır ve holdingin ilk kurumudur.1 Milyon 400 Bin günlük tiraj rekorun hala kırılamadığı söyleniyor.

5-Sabah Gazetesi:22 Nisan 1985′(Boğa)te Dinç Bilgin’in kurduğu ve sahibi olduğu Sabah Yayıncılık A.Ş. bünyesinde yayımlandı.Tüm Türkiye’de etkili bir gazete haline geldi.Sonradan el değiştirdi.

Tercüman Gazetesi. 26 Mayıs 1955′(İkizler)de yayına başladı.Kemal Ilıcak, Sadettin Çulcu ve Ünal Sakman tarafından kuruldu. Kemal Ilıcakın ölmesiyle popülaritesini kaybetti.İkizler burcunun etkisiyle sanırım bir ara 2 tane Tercüman yayımlandı.

Günaydın Gazetesi.Haldun Simavi kardeşi Erol Simavi’den ayrılarak 26 Kasım 1968′(Yay)de Günaydın’ı yayımlamaya başladı.Satılmasıyla popülatiresini kaybetti.Sanırım şu an çıkmıyor.

Zaman Gazetesi.3 Kasım 1986 yılında yayın hayatına girdi.Güneşsel duruşu nedeniyle ne kadar güçlendiğine TRT ye bile egemen olduğu dikkate değer..Oysa TRT özerk bir kurum olarak kuruldu..
(1)

Eğer Türkiyede gazete kuracaksanız Boğa döneminde yayın hayatına başlasın ki kalıcı olsun.Çünkü dünya Boğa’nın boynuzunda duruyor.Ama olumlu Boğa özellikleriyle..