ASTROÜTOPYA

BETELGEUSE

Geçenlerde Rus bilim adamlarının,Betelgeuse in etkinlik içine girdiği ve patlayabileceğine dair fikirleri medyada yer aldı.Acaba biz astrolojiyle ilgilenenler yeryüzünde bir hayvan türünün yok olması gibi bir yıldızın yok olmasından üzüntü duymalı mıyız?

Süpernovaya dönüşen yıldızlar geçmişte de oldu.Geçmişte daha çok sabit yıldız olmalıydı.O zamanın yıldız etkilerini insan merak ediyor.Hangi sabit yıldızlar insanları nasıl etkiliyordu.

Yengeç Bulutsusu ( M 1, NGC 1952 diğer isimleri) Boğa takımyıldızı yönünde yer alan bir süpernova kalıntısıdır.Çinli gökbilimciler bir yıldızın aniden 4 Temmuz 1054 de gündüz bile görülebilecek kadar parladığını kayıtlara geçmişler.Bu yıldız gündüz bile gözlenmiş.4 Temmuz 1054 te Ay Boğanın sonlarındaymış yani süpernova ile yanyanaymışlar.Aldebaran tarafında bulunan bu yıldız Aldebaranın kendisi gibi şöhretli bir yıldız olmadığından sanırım hangi yıldız olduğu hakkında bilgi bulamadım.Acaba Boğa burcunda patlayan hangi sabit yıldızdı.Bunu Ptolemy ya da diğer gök bilimciler kayda geçirmişlermiydi?

Şimdi Koç burcunun son derecelerinde duran Balık takım yıldızının sabit yıldızı 4.kadirden Al Risca nın eskiden daha parlak olduğu söyleniyor.Belki yıldız sönükleşti belki de önüne uzay tozu vb şeyler geldi.Al Risca nın daha parlak olması ve daha etkili olması dolayısıyla bu gün olmayan karakterde insanların var olmasını düşünmek akla aykırı olmaz.

Orionda duran Betelgeusein bir gün patlaması bekleniyor.Belki yüzyıllar bin yıllar sonra.Astrolojik açıdan bu onun karakterindeki insanlara ve olaylara da elveda demek.Wikipediadan Betelgeuse hakkında kısa bilgi:

”Betelgeuse adı, Arapça “el-cevze’nin eli” anlamına gelen “yad ül-cevze”dan bozmadır. El-Cevze, eski Arap mitolojisinde “gizemli kadın”dır. Batılılar için ise Betelgeuse, Helen mitolojisindeki avcı Orion’un yukarı uzanan sağ kolunun omuz başında yer almaktadır….Gerçek değerler ne olursa olsun, Betelgeuse hidrojen yakıtını tüketmek üzere olan ileri derecede evrimleşmiş bir yıldızdır….Betelgeuse yakıtını tamamen tükettiğinde kendi üzerine çökecek, ardından bir süpernova gibi patlayarak büyük olasılıkla son derece küçük ve yoğun bir nötron yıldızına dönüşecektir.”

Betelgeuse gibi Antaresin,Eta Carınae,Deneb in de bu kaderi paylaşacağı düşünülüyor.Bir gün bir de bakmışız Antares yok olmuş.Batının bekçisi yok olmuş ve artık 3 kraliyet yıldızlı bir astroloji var..

Acaba Tanrı İkizlerin son derecesine kadar mı ömür verdi Betelgeuse.Yengeç burcuna girmeden yok mu olacak.Bunları düşünürken,tesadüfen TV de Prof Beyza Bilgin,bir kitabını ve Eyyüp peygamberi anlatıyordu.Burada,Tevratta geçen Orion ile ilgili ayet aklıma gelince bir ışık yandı.

Tevratta Eyyüp (38) kıssasında şöyle der Tanrı:

31 “Ülker yıldızlarını bağlayabilir misin? Oryon’un bağlarını çözebilir misin?
32 Mevsimlerinde çıkartabilir misin takımyıldızları(burçları)? Büyük ve Küçük Ayı’ya yol gösterebilir misin?
33 Biliyor musun göklerin yasalarını? Tanrı’nın yönetimini yeryüzünde kurabilir misin?

Burada bizi bağlayan kısım: ”Oryon’un bağlarını çözebilir misin?” cümlesi.
Kutsal kitaplar herkesin anlayamayacağı manalarla da doludur.Acaba burada demek istenilen şeylerden biri de Orion dağılması mı? Betelgeuse patlar ve yok olursa Orion dağılmış mı kabul edilecek.Bunu bir işaret ya da kehanet ya da bir haber olarak da algılayabilir miyiz?Cevabı kolay olmayan sorular..

İçimden keşke Betelgeuse patlamasa diye geçiyor.Zaten Orion gibi güzel takım yıldızlar az sayıda.Rigel ve Bellatrix olsa da güdük bir Orion hiçte güzel durmaz gökte.Nesli tükenmiş hayvanlar gibi gelecek nesil Betelgeusei resim ve videodan görebilecekler.

Şu düşünceler garip de olsa belki işe yarar: En son Betelgeuse etkisiyle doğanları incelemeye almak.Hatta cesedi dondurmak.Kimbilir gelecekte belki medical astro adında yıldızların vücuda etkisi diye Tıpta bir bölüm açılır orada lazım olur.Vücutta Betelgeuse öncesi ve sonrası etkileri incelenir.Çünkü Betelgeuse yabana atılmaz parlaklıkta.

Bu yıldız yok olursa 20 Haziran gibi Güneşin en son Betelgeuse üstüne geldiği gün,Betelgeusei anma günü ilan edilsin.Hatta biz Türkler ilk Betelgeuse anıtı yapalım.Her sene orada analım Betelgeusei.-başka işimiz yokmuş gibi-Ağıtlar yakalım bizi kötücül sabit yıldızlara nasıl bıraktın da gittin diye!

Betelgeuse anıtı.Bu fikir hoşuma gitti lakin Türkiyede bunu kime anlatacaksın..Bir yetkiliye gitsen,o da ne ki diyebilir.Nereye yapılabilir anıt.Onu da buldum,Didim Apollon tapınağı yanında olsun.Hem turistler gelir hem de eski astroloji havasına biz de renk katarız.

Anıt hakkında da fikrim var.İnsan boyunda bir Orion heykeli yapalım ama Aslan sopalayan değil ok atan ,sağ omzu parlamış ve omuz hizasında yerde bir yaprak üstünde Betelgeuse yazıyor.

Aşağıdaki kehanetler Zecharia Sitchin’in 12.gezegen kitabından alıntılardır:

”Büyük gezegen;
Ortaya çıkışında, koyu kırmızı.
Göğü yarıdan böler
Ve Nibiru olarak durur.

Jupiter ‘in durağından
Gezegen batıya doğru geçer,
Bir süre güven içinde yaşayış olacaktır.
Diyara yavaşça huzur çöker.
Jupiter’in durağından başlayarak
Gezegenin parlaklığı artmaya başlar.
Ve Yengeç Burcunda Nibiru haline gelecektir,
Akkad bollukla dolacak
Akkad kralı güçlenecektir.
Nibiru sona geldiğinde…
Diyar güven içinde yaşayacak,
Saldırgan krallar barış yapacak,
Tanrılar duaları kabul edecek, yakarışları duyacak.

Gök tahtının gezegeni
Daha da parlaklaşınca,
Seller ve yağmurlar olacak…
Nibiru hadid noktasına vardığında,
Tanrılar huzur verecek;
Belalar ortadan kalkacak,
Karışıklıklar çözülecek.
Yağmur ve seller gelecek.”(1)

Kaynakça:(1)12.Gezegen s. 260-61

Bunlar Babilde geçen kehanetlerden bazılarıdır.Bunlar o döneme ait olabileceği gibi geleceğe de ait olabilirler.Kuşkusuz bu kadar bir kehanetle Tarihi ve Arkeolojik bilgiler olmadan yeterli tahmin yapmak çok zor.Varsayımlar üzerinde duracağız.Bu gibi konular uzmanların işi.Bizim yaptığımız uzaktan aktarımlar yapmak.

”Yengeç Burcunda Nibiru halinde gelecektir .”sözü ilginç , Burada gökyüzünde hareket eden ve büyüyen gezegen anlatılır.- ki bundan kasıt gezegenin dünyaya yaklaştığı idi.-Buradan hareketle Nibiru haline gelmek acaba Süpernova olmak olmasın diye düşündüm.Çünki bir yıldız – tam gezegen şeklinde tercüme edilmemişse-başkalaşıyorsa büyük ihtimalle Süpernovaya dönüşüyordur.
Bu yıldız Betelgeuse olabilir. Yengeç burcuna -yani Jupiterin yüceldiği burca geçtiğinde- Süprnova olabilir.Ya da geçmişte, olduğundan daha parlak göründüğü söylendiği gibi parlak bir hale gelebilir.Yengeç Astrolojide yön bakımından ilk Batı burcudur.Betelgeuse kırmızı renklidir.Ve Orion hemem hemen Ekvatorda durur.Mısırda Osiris in Orionu simgelediği düşünülürdü.Osiris bir Tanrıydı ve tahtta otururdu.Osiris insanlara dünyada rahatça yaşama yöntemlerini göstermişti.Seth tarafından öldürülmüş sonra yeniden dirilmişti.Bu hikaye Orion,Akrep mitolojisine de benzer.

Akkad krallığı Irak sınırları içindeydi.Bu kehanet burada bir ülkenin güçleneceğine işaret olduğu gibi,Mehdi nin çıkışına, onun dünyayı huzura ve barışa kavuşturmasına işaret olduğu da düşünülebilir.Peygamberlerin doğuşu ile birlikte yıldızlarının da gökte göründüğüne dair söylentiler vardır ve bunun Peygamber olmamasına rağmen Mehdi ve İsa Peygamber için de olması mümkündür.Bu Betelgeuse ya da herhangi bir Süpernova da olabilir..

Niburinin:Ortayı ele geçiren, ya da geçiş gezegeni olarak adlandırılması,parlaması ile gökyüzünü ele geçiren ama kalıcı olmayan yıldız olarak tanımlamak hiçte mantıksız değil.Okuduğum kadarıyla Zecharia Sitchin bunun bir Süpernova olabileceğini aklına hiç getirmemiştir.Kitabının kapağında yer alan kabartma da zaten Dandera gibi planlı bir şekilde çizilmişe benzemiyor.10. gezegen olarak adlandırılan Eris ise Aslında yazılanlarla pek de uyumlu değil gibi.

Ağustos sıcağında yarım bıraktığım iki yazı vardı Betelgeuse ile ilgili onları şimdi yazma olanığı buldum.
Geçensene tatlı suda fotoğrafını çekemediğim Yengeci bu sefer Turgut şelalesinde çekebildim.Fazla utangaç olmayan Yengeci güç bela zarar vermeden karaya çıkardık.Zar zor karaya çıkardığımız Yengeç alel acele yan yan suya gitmek isterken yeniden suya yönlenmeden fotoğrafı çektik.Sağa sola düzgün bakamayan bu hayvanların yan yan yürüyüp yönlerini bulması ilginçtir.

Betelgeuse’in başarı verdiğine dair en önemli harita belki de Franklin D.
Roosevelt’in haritasıdır.Aşağıdaki linkte harita görülebilir:

http://www.astro.com/astro-databank/Roosevelt,_Franklin_D.

Betelgeuse kendi kalitesinde bir gezegenle yani Marsla 10.evde kavuşum yapmıştır.-Onu bir savaşçı yapmamıştır ama savaşı o yönetmiştir-
Roosevelt in Marsı Betelgeuse ile birleşir.10 evdedir ve görevi başındayken ölmüştür.Antares ve Aldebaran, Güney-Kuzey Ay düğümleri ile birleşmişler..Saturn de bir başka Mars karekterinde yıldızla Hamalla birleşir.Mars kalitesindeki sabit yıldızlar ona savaş şartlarında destek olmuş gibidirler.-Yine Churcillin de Güneşi Antaresle kavuşumdaydı.-

Franklin D Roosevelt 11 Agustos 1921 de çocuk felci olmuştur.Felç olduktan sonra yakalandığı çocuk felcini yenmiş.Ayakları tam tutmamasına rağmen 4 kez başkanlık yaparak bir irade savaşı vermiştir.ABD tarihinde Roosevelt’in dışında 4 kez başkanlık yapmış olan hiçbir başkan yoktur.ABD Nataliyle Güneş-Ay kavuşumları onun ABD halkı tarafından sevildiğinin göstergesiydi belki de.

Haritasında,ilginç bir rastlantı da yaşamış olduğunu da gördüm.Güneş,Felç olduğunda 12. ev, evlendiğinde 7.ev,öldüğünde 8.ev kapısına yakınmış.

Henry Kissinger’in Diplomasi kitabını okurken kitabın 364.sayfasında Rooseveltin Hitlere gönderdiği,hangi ülkelere saldırmaması gerektiğine dair öğütlerini anlatan mektubu dikkatimi çekti.Roosevelt Hitlerin birşeylere kalkışacağına inandığı için 2.Dünya savaşı öncesinde ona ikaz edici bir mektup göndermiş.Hitler kendisine gönderilen mektubu alaycı bir uslupla Reichstag a okumuş ve ortalık kahkahalara boğulmuş.O kısmı okurken alaycı komikliği hissetmiştim.Yüzüme gülümseme yayılmıştı.Orayı okuduktan sonra netten arayıp videosunu da buldum..Videosu da farklı değilmiş..Hitleri bir komedyen olarak izlemek gibi sanki.Ama görüntüdeki Charlie Chaplin değil.Bunu izledi mi bilmiyorum ama eğer yapmadıysa bunun filmini mutlaka yapardı.

Bu tarihte Transit Jüpiter ve Venüs Hitlerin 5.evindeymiş.Oradakileri epey eğlendirmiş anlaşılan.Mars Oğlakta 3.evde hem konuşma yapıyor hem de ABD den gelen tehdit vari resmi devlet mektubunu alaycı tavırla okuyor.Bu politik konuşmaların belki de en alaycı komedisi.Saldırmaması istenilen toprakların bir kısmı da Koç etkisinde.Son okuduğu ülke İran.Tarihin cilvesine bakın ki şimdi ABD İrana saldırmayı düşünüyor.

Rooseveltin Ayı Hitlerin Ayı ile tam zıt açıda.Sanki Yengecin korumacılığıyla Oğlak ın tek adamlığı çarpışır gibidir.Rooseveltin Kovadan gelen insanlık ve Yengeçten gelen korumacılığı.-Emperyal çıkarları da dahil- bu mektubu yazmaya itmiş olmalı.Hitler her ne kadar biraz çatlak olsa da Almanyanın tek başına dünyanın bütün güçleriyle çarpışabilecek bir güçte olduğunun farkındaydı ki bugün ABD bile belki de bu güçte değil.

Hitler Almanyanın bu denli iyi durumda olmasını Kavgam kitabında memurlarının dürüstlüğüne dayandırır.Onlar Kraliyet yıldızlarının kurallarına uymuş gibidirler.Eğer müttefikler Almanyayı fazla sıkıştırmasalardı ve Almanya saldırgan bir konum almasaydı Teknoloji bugün daha farklı bir yerde olabilirdi..Özellikle V2 füzelerini geliştirseydi Almanyanın bileği kolay kolay bükülmezdi.-Savaş sonunda bu teknoloji mal bulmuş mağribi gibi ABD tarafından yağmalanmıştı.-Şimdi Kuzey Kore ve İran bu konuma gelmeye çalışıyor.Bu durumda çatışma kaçınılmaz gibi gözüküyor.Bu eşik aşılırsa artık yepyeni dünya dengeleri karşımıza çıkacak.Nükleer füzeler, bu eşikten sonra politik planların uygulanmasını oldukça zorlaştıracak.Belki çok başlılık dünyanın başına daha büyük belalar açacak.Öyle sanıyorum ki,Nükleer silahlar dünyayı kaçınılmaz şekilde silahlanma açısından tek yönetim altında birleştirecek sistemleri zorunlu hale getirecektir.Bu,BM gibi silahlanma özgürlüklerini biraz daha kısıtlayan,ama ABD güdümünde olmayan benzeri bir kurum olabilir.

ABD liler Çin ile Tayvan sorunun görüşürlerken Mao onlara şunu söylemiş: ”Tayvan küçük sorun,Dünya büyük sorun.”ABD nin oraya buraya saldırması artık engellenemeyecek durumda gözükmesine rağmen,Bugün,BM gibi bir örgütün (Kova)temellerini atmış sayılan Franklin D Roosevelt gibi devlet adamlarına ihtiyaç var..

Reklamlar